Littelfuse 0224.375MXP
0224.375MXP picture photo
Mfg. Part Number
0224.375MXP
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.375MXP.pdf
Availability of 0224.375MXP
QUANTITY
0224.375MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.375MXP
Internal Part NumberEIS-0224.375MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.171
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.395 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.375MXP
Related Links0224., 0224.375MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.375MXP Details Description
Related parts for 0224.375MXP
CONN RCPT/CAP 6POS CIRC M-N-LOK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO220AA datasheet.pdf
TRIMMER 800K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf