Littelfuse 0224.500DRT1P
0224.500DRT1P picture photo
Mfg. Part Number
0224.500DRT1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.500DRT1P.pdf
Availability of 0224.500DRT1P
QUANTITY
0224.500DRT1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.500DRT1P
Internal Part NumberEIS-0224.500DRT1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.365
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.500DRT1P
Related Links0224.5, 0224.500DRT1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.500DRT1P Details Description
Related parts for 0224.500DRT1P
IC CPU SUPRV 4K EE RST LO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY SMA STR PL RG142 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 34 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 16POS datasheet.pdf
RELAY SSR 6A LONG TIME DELAY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf