Littelfuse 0224.500DRT2P
0224.500DRT2P picture photo
Mfg. Part Number
0224.500DRT2P
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.500DRT2P.pdf
Availability of 0224.500DRT2P
QUANTITY
0224.500DRT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.500DRT2P
Internal Part NumberEIS-0224.500DRT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.365
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.500DRT2P
Related Links0224.5, 0224.500DRT2P Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.500DRT2P Details Description
Related parts for 0224.500DRT2P
USB CABLE A-B FULL RATED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR 3POS 3CAM PANEL datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 728PBGA datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MAX-LOC 90 F3 3/4W/GR .43-.56 datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/07/180FI SN BK BX datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf