Littelfuse 0224007.DRT1UP
0224007.DRT1UP picture photo
Mfg. Part Number
0224007.DRT1UP
Brief Description
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
Datasheet Download
0224007.DRT1UP.pdf
Availability of 0224007.DRT1UP
QUANTITY
0224007.DRT1UP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224007.DRT1UP
Internal Part NumberEIS-0224007.DRT1UP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating7A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage500A
Melting I²t40
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.013 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224007.DRT1UP
Related Links0224007, 0224007.DRT1UP Datasheet, Littelfuse Distributor
0224007.DRT1UP Details Description
Related parts for 0224007.DRT1UP
CAP NIOB OXI 330UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 5.979K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4 GHZ datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 80MA TO-18 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf