Littelfuse 022401.5VXP
022401.5VXP picture photo
Mfg. Part Number
022401.5VXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
022401.5VXP.pdf
Availability of 022401.5VXP
QUANTITY
022401.5VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 022401.5VXP
Internal Part NumberEIS-022401.5VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.8
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0712 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022401.5VXP
Related Links02240, 022401.5VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
022401.5VXP Details Description
Related parts for 022401.5VXP
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ADM26T/AE26M/ADM26T datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
FIXTURE UNIT FOR 3829 MDR datasheet.pdf
RES MO 1/2W 510 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 2500A 150VAC datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR 400V 500A QFN 3.3X3.3 datasheet.pdf
SWITCH CAP BLUE datasheet.pdf
GREEN LED 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf