Littelfuse 022402.5DRT2P
022402.5DRT2P picture photo
Mfg. Part Number
022402.5DRT2P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
022402.5DRT2P.pdf
Availability of 022402.5DRT2P
QUANTITY
022402.5DRT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 022402.5DRT2P
Internal Part NumberEIS-022402.5DRT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t2.68
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0372 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022402.5DRT2P
Related Links022402, 022402.5DRT2P Datasheet, Littelfuse Distributor
022402.5DRT2P Details Description
Related parts for 022402.5DRT2P
HJ-FET NCH 13.5DB S02 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .5W 86DB 20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97.4VC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4.6A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT PIN datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf