Littelfuse 022402.5DRT3W
022402.5DRT3W picture photo
Mfg. Part Number
022402.5DRT3W
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
022402.5DRT3W.pdf
Availability of 022402.5DRT3W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
022402.5DRT3W Order Process
Ship out your order
Specifications of 022402.5DRT3W
Internal Part NumberEIS-022402.5DRT3W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t2.68
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0365 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022402.5DRT3W
Related Links022402, 022402.5DRT3W Datasheet, Littelfuse Distributor
022402.5DRT3W Details Description
Related parts for 022402.5DRT3W
FIXED IND 680UH 64MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40H/AE40G/HDP40H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 2A OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 3.0, Super Speed 10 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.6A 12MSOP datasheet.pdf