Littelfuse 0225.500VXP
0225.500VXP picture photo
Mfg. Part Number
0225.500VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0225.500VXP.pdf
Availability of 0225.500VXP
QUANTITY
0225.500VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0225.500VXP
Internal Part NumberEIS-0225.500VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series225
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.365
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0225.500VXP
Related Links0225., 0225.500VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0225.500VXP Details Description
Related parts for 0225.500VXP
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V HS 16DIP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 12.5"L X 10.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf