Littelfuse 0225.500VXP
0225.500VXP picture photo
Mfg. Part Number
0225.500VXP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0225.500VXP.pdf
Availability of 0225.500VXP
QUANTITY
0225.500VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0225.500VXP
Internal Part NumberEIS-0225.500VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series225
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.365
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0225.500VXP
Related Links0225., 0225.500VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0225.500VXP Details Description
Related parts for 0225.500VXP
LED RED CLEAR TO236-3 SMD datasheet.pdf
IC DRIVER FET H-BRDG 80V 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER PLL 8-SOIC datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X17.5X0.13" GREY datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD123T datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 20PPM datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 250X99MM 230VAC datasheet.pdf