Littelfuse 0225007.HXUP
0225007.HXUP picture photo
Mfg. Part Number
0225007.HXUP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
Datasheet Download
0225007.HXUP.pdf
Availability of 0225007.HXUP
QUANTITY
0225007.HXUP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0225007.HXUP
Internal Part NumberEIS-0225007.HXUP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series225
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating7A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage500A
Melting I²t40
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.013 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0225007.HXUP
Related Links022500, 0225007.HXUP Datasheet, Littelfuse Distributor
0225007.HXUP Details Description
Related parts for 0225007.HXUP
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10H 500MA 53 OHM CHASS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 23.7"L X 20"W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8816 datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf