Littelfuse 022502.5MXP
022502.5MXP picture photo
Mfg. Part Number
022502.5MXP
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
022502.5MXP.pdf
Availability of 022502.5MXP
QUANTITY
022502.5MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 022502.5MXP
Internal Part NumberEIS-022502.5MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series225
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t2.68
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0372 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022502.5MXP
Related Links02250, 022502.5MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
022502.5MXP Details Description
Related parts for 022502.5MXP
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 15 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
1000UF 200V 35X50MM 105C 10000H datasheet.pdf