Littelfuse 0229.375VXP
0229.375VXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.375VXP
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.375VXP.pdf
Availability of 0229.375VXP
QUANTITY
0229.375VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.375VXP
Internal Part NumberEIS-0229.375VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.58
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance1.1685 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.375VXP
Related Links0229., 0229.375VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.375VXP Details Description
Related parts for 0229.375VXP
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASSY 1POS 37.7MM RND OD 17MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf