Littelfuse 0229.500MXP
0229.500MXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.500MXP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.500MXP.pdf
Availability of 0229.500MXP
QUANTITY
0229.500MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.500MXP
Internal Part NumberEIS-0229.500MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.16
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.6935 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.500MXP
Related Links0229., 0229.500MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.500MXP Details Description
Related parts for 0229.500MXP
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 9POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 15V 300VA datasheet.pdf
UT 6-TG P/P-EX datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf