Littelfuse 022901.5MXP
022901.5MXP picture photo
Mfg. Part Number
022901.5MXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
022901.5MXP.pdf
Availability of 022901.5MXP
QUANTITY
022901.5MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 022901.5MXP
Internal Part NumberEIS-022901.5MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t15
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.1077 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022901.5MXP
Related Links02290, 022901.5MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
022901.5MXP Details Description
Related parts for 022901.5MXP
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 800A ENCASED datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 143 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf