Littelfuse 0230.250DRT3SP
0230.250DRT3SP picture photo
Mfg. Part Number
0230.250DRT3SP
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.250DRT3SP.pdf
Availability of 0230.250DRT3SP
QUANTITY
0230.250DRT3SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.250DRT3SP
Internal Part NumberEIS-0230.250DRT3SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.216
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance2.43 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.250DRT3SP
Related Links0230.25, 0230.250DRT3SP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.250DRT3SP Details Description
Related parts for 0230.250DRT3SP
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
WIDE WIRE SDL ADH MNT NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf