Littelfuse 0230.500DRT3SP
0230.500DRT3SP picture photo
Mfg. Part Number
0230.500DRT3SP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.500DRT3SP.pdf
Availability of 0230.500DRT3SP
QUANTITY
0230.500DRT3SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.500DRT3SP
Internal Part NumberEIS-0230.500DRT3SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.16
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.6935 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.500DRT3SP
Related Links0230.50, 0230.500DRT3SP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.500DRT3SP Details Description
Related parts for 0230.500DRT3SP
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SSOP datasheet.pdf
TXRX OPT XFP SR 10GB/S 850NM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SITE LICENSE MAC 10/100 ETHERNET datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf