Littelfuse 0230.600DRT1P
0230.600DRT1P picture photo
Mfg. Part Number
0230.600DRT1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.600DRT1P.pdf
Availability of 0230.600DRT1P
QUANTITY
0230.600DRT1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600DRT1P
Internal Part NumberEIS-0230.600DRT1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.75
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.4805 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600DRT1P
Related Links0230.6, 0230.600DRT1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600DRT1P Details Description
Related parts for 0230.600DRT1P
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAG RFID ROUND 50MM datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 15A datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf