Littelfuse 0230.600DRT1W
0230.600DRT1W picture photo
Mfg. Part Number
0230.600DRT1W
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230.600DRT1W.pdf
Availability of 0230.600DRT1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230.600DRT1W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600DRT1W
Internal Part NumberEIS-0230.600DRT1W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.75
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.477 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600DRT1W
Related Links0230.6, 0230.600DRT1W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600DRT1W Details Description
Related parts for 0230.600DRT1W
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CABLE PRINTER PARALLEL 3M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 1% 160VDC AXIAL datasheet.pdf