Littelfuse 0230.600DRT2SW
0230.600DRT2SW picture photo
Mfg. Part Number
0230.600DRT2SW
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230.600DRT2SW.pdf
Availability of 0230.600DRT2SW
QUANTITY
0230.600DRT2SW Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600DRT2SW
Internal Part NumberEIS-0230.600DRT2SW
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.75
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.477 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600DRT2SW
Related Links0230.60, 0230.600DRT2SW Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600DRT2SW Details Description
Related parts for 0230.600DRT2SW
IDC CABLE - CKR20S/AE20M/CCE20S datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK FRONT ACC datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT HS 24-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 550A TO-264 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 840MA 160 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf