Littelfuse 0230.600DRT3SP
0230.600DRT3SP picture photo
Mfg. Part Number
0230.600DRT3SP
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.600DRT3SP.pdf
Availability of 0230.600DRT3SP
QUANTITY
0230.600DRT3SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600DRT3SP
Internal Part NumberEIS-0230.600DRT3SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.75
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.4805 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600DRT3SP
Related Links0230.60, 0230.600DRT3SP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600DRT3SP Details Description
Related parts for 0230.600DRT3SP
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX2667 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 21C S 48" RBW NI datasheet.pdf