Littelfuse 0230.750DRT3P
0230.750DRT3P picture photo
Mfg. Part Number
0230.750DRT3P
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.750DRT3P.pdf
Availability of 0230.750DRT3P
QUANTITY
0230.750DRT3P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.750DRT3P
Internal Part NumberEIS-0230.750DRT3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t2.95
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.343 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.750DRT3P
Related Links0230.7, 0230.750DRT3P Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.750DRT3P Details Description
Related parts for 0230.750DRT3P
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 38-QFN (5x7) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 292X304MM 6/PK datasheet.pdf
RES 698 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10HV(5KV) PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC datasheet.pdf