Littelfuse 0230.750DRT3W
0230.750DRT3W picture photo
Mfg. Part Number
0230.750DRT3W
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230.750DRT3W.pdf
Availability of 0230.750DRT3W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230.750DRT3W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.750DRT3W
Internal Part NumberEIS-0230.750DRT3W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.95
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.34 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.750DRT3W
Related Links0230.7, 0230.750DRT3W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.750DRT3W Details Description
Related parts for 0230.750DRT3W
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10B M32 datasheet.pdf
MINI COAX ANGLED 6PAK6 LOW PROFI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB CP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V T/H datasheet.pdf