Littelfuse 0230003.DRT2SW
0230003.DRT2SW picture photo
Mfg. Part Number
0230003.DRT2SW
Brief Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230003.DRT2SW.pdf
Availability of 0230003.DRT2SW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230003.DRT2SW Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230003.DRT2SW
Internal Part NumberEIS-0230003.DRT2SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t77
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.038 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230003.DRT2SW
Related Links0230003, 0230003.DRT2SW Datasheet, Littelfuse Distributor
0230003.DRT2SW Details Description
Related parts for 0230003.DRT2SW
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 24POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SP2 SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf