Littelfuse 023001.5HXP
023001.5HXP picture photo
Mfg. Part Number
023001.5HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
023001.5HXP.pdf
Availability of 023001.5HXP
QUANTITY
023001.5HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 023001.5HXP
Internal Part NumberEIS-023001.5HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t15
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.1077 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023001.5HXP
Related Links02300, 023001.5HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
023001.5HXP Details Description
Related parts for 023001.5HXP
DIODE MODULE 100V 200A TO244AB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 315MA 65VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 21 W/LIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 182 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf