Littelfuse 023002.5MXSP
023002.5MXSP picture photo
Mfg. Part Number
023002.5MXSP
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
023002.5MXSP.pdf
Availability of 023002.5MXSP
QUANTITY
023002.5MXSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 023002.5MXSP
Internal Part NumberEIS-023002.5MXSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t50
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0502 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023002.5MXSP
Related Links023002, 023002.5MXSP Datasheet, Littelfuse Distributor
023002.5MXSP Details Description
Related parts for 023002.5MXSP
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE MINI SAS EXT M-M 26POS 1M datasheet.pdf
IC SER/DESER 5-43MHZ 24B 64-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
MLX CAP WHITE 94 V-0 4202209C datasheet.pdf
IEM OTHER datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 755MA 485 MOHM datasheet.pdf
DIODE datasheet.pdf
220UF 200V 18X40 105C RAD datasheet.pdf