Littelfuse 02301.25MXP
02301.25MXP picture photo
Mfg. Part Number
02301.25MXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02301.25MXP.pdf
Availability of 02301.25MXP
QUANTITY
02301.25MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02301.25MXP
Internal Part NumberEIS-02301.25MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t9.8
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.146 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02301.25MXP
Related Links02301, 02301.25MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02301.25MXP Details Description
Related parts for 02301.25MXP
SCR THYRISTOR CA 1200V WC-500 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 14V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 10A 82.4W TO220 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG16 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 120POS SMD RA datasheet.pdf