Littelfuse 02302.25DRT2P
02302.25DRT2P picture photo
Mfg. Part Number
02302.25DRT2P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02302.25DRT2P.pdf
Availability of 02302.25DRT2P
QUANTITY
02302.25DRT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 02302.25DRT2P
Internal Part NumberEIS-02302.25DRT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t39
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0567 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02302.25DRT2P
Related Links02302., 02302.25DRT2P Datasheet, Littelfuse Distributor
02302.25DRT2P Details Description
Related parts for 02302.25DRT2P
IC REG LDO 1.5V 35MA 5TSOP datasheet.pdf
IC LEVEL XLATOR 4BIT DUAL 16-QFN datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf