Littelfuse 0233001.MXE
0233001.MXE picture photo
Mfg. Part Number
0233001.MXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM
Datasheet Download
0233001.MXE.pdf
Availability of 0233001.MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0233001.MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0233001.MXE
Internal Part NumberEIS-0233001.MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series233
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t2.03
ApprovalsCSA, K-MARK, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.18 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0233001.MXE
Related Links02330, 0233001.MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0233001.MXE Details Description
Related parts for 0233001.MXE
SWITCH 2 POS DIP RECESS ROCK SLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN JACK 8POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf