Littelfuse 0233002.MXP
0233002.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0233002.MXP
Brief Description
FUSE GLASS 2A 125VAC 5X20MM
Datasheet Download
0233002.MXP.pdf
Availability of 0233002.MXP
QUANTITY
0233002.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0233002.MXP
Internal Part NumberEIS-0233002.MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Series233
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2A
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t9.97
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0684 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0233002.MXP
Related Links02330, 0233002.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0233002.MXP Details Description
Related parts for 0233002.MXP
FILTER LC HIGH FREQ 240PF 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND RED 8FT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
FRAME HINGED FOR 4MOD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
33UF 35V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf