Littelfuse 023301.6MXE
023301.6MXE picture photo
Mfg. Part Number
023301.6MXE
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 125VAC 5X20MM
Datasheet Download
023301.6MXE.pdf
Availability of 023301.6MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
023301.6MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 023301.6MXE
Internal Part NumberEIS-023301.6MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series233
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t6.31
ApprovalsCSA, K-MARK, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.088 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023301.6MXE
Related Links02330, 023301.6MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
023301.6MXE Details Description
Related parts for 023301.6MXE
OSC VCXO 4.096MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf