Littelfuse 023301.6MXP
023301.6MXP picture photo
Mfg. Part Number
023301.6MXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 125VAC 5X20MM
Datasheet Download
023301.6MXP.pdf
Availability of 023301.6MXP
QUANTITY
023301.6MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 023301.6MXP
Internal Part NumberEIS-023301.6MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Series233
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t6.14
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.088 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023301.6MXP
Related Links02330, 023301.6MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
023301.6MXP Details Description
Related parts for 023301.6MXP
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR WP 7/8 20K/5% datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 195MA 13 OHM TH datasheet.pdf