Littelfuse 02333.15MXBP
02333.15MXBP picture photo
Mfg. Part Number
02333.15MXBP
Brief Description
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM
Datasheet Download
02333.15MXBP.pdf
Availability of 02333.15MXBP
QUANTITY
02333.15MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02333.15MXBP
Internal Part NumberEIS-02333.15MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series233
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t29.795
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.038 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02333.15MXBP
Related Links02333., 02333.15MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
02333.15MXBP Details Description
Related parts for 02333.15MXBP
RES SMD 75 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 118UH 380MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 34POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CSTR,STR,BF datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf