Littelfuse 0235.100HXEP
0235.100HXEP picture photo
Mfg. Part Number
0235.100HXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.100HXEP.pdf
Availability of 0235.100HXEP
QUANTITY
0235.100HXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.100HXEP
Internal Part NumberEIS-0235.100HXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00312
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance8.4 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.100HXEP
Related Links0235.1, 0235.100HXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.100HXEP Details Description
Related parts for 0235.100HXEP
MOSFET N-CH 30V 17.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 16POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
COVER HINGED STR 2.5X2.5X72" datasheet.pdf
WATER CHILLER EB RACK SERIES datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 10POS FOR PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf