Littelfuse 0235.125HXP
0235.125HXP picture photo
Mfg. Part Number
0235.125HXP
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.125HXP.pdf
Availability of 0235.125HXP
QUANTITY
0235.125HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.125HXP
Internal Part NumberEIS-0235.125HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00273
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance5.75 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.125HXP
Related Links0235., 0235.125HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.125HXP Details Description
Related parts for 0235.125HXP
MOSFET N-CH 100V 48A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 100CPR 1/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf