Littelfuse 0235.200H
0235.200H picture photo
Mfg. Part Number
0235.200H
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.200H.pdf
Availability of 0235.200H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0235.200H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.200H
Internal Part NumberEIS-0235.200H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0089
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3.15 Ohm