Littelfuse 0235.300HXEP
0235.300HXEP picture photo
Mfg. Part Number
0235.300HXEP
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.300HXEP.pdf
Availability of 0235.300HXEP
QUANTITY
0235.300HXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.300HXEP
Internal Part NumberEIS-0235.300HXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.03215
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.300HXEP
Related Links0235.3, 0235.300HXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.300HXEP Details Description
Related parts for 0235.300HXEP
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 24-WQFN (4x5) datasheet.pdf
VARISTOR 8V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKTS datasheet.pdf
GDT 250V 15% 10KA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W T18 datasheet.pdf
PIPE CABLE TRANSMITTER datasheet.pdf
OSC MEMS 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf