Littelfuse 0235.300MXP
0235.300MXP picture photo
Mfg. Part Number
0235.300MXP
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.300MXP.pdf
Availability of 0235.300MXP
QUANTITY
0235.300MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.300MXP
Internal Part NumberEIS-0235.300MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.03215
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.300MXP
Related Links0235., 0235.300MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.300MXP Details Description
Related parts for 0235.300MXP
IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT CHA datasheet.pdf