Littelfuse 0235.400MXEP
0235.400MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0235.400MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.400MXEP.pdf
Availability of 0235.400MXEP
QUANTITY
0235.400MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.400MXEP
Internal Part NumberEIS-0235.400MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.05845
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.75 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.400MXEP
Related Links0235.4, 0235.400MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.400MXEP Details Description
Related parts for 0235.400MXEP
REG SW 1.5V 14A HZ 12-SIP datasheet.pdf
RES 3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 120A TO240AA datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10A PIN PLUNGER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 BAR datasheet.pdf
INSERT MALE 4+4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
GUIDE RIB datasheet.pdf
Fast, Voltage-Out DC?440 MHz, 95 dB Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf