Littelfuse 0235.500MRET1P
0235.500MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0235.500MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.500MRET1P.pdf
Availability of 0235.500MRET1P
QUANTITY
0235.500MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.500MRET1P
Internal Part NumberEIS-0235.500MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.06915
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.4265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.500MRET1P
Related Links0235.50, 0235.500MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.500MRET1P Details Description
Related parts for 0235.500MRET1P
CONN RING SHRNK INSUL 16-14AWG#8 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 29POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL BOARD I2C-BUS FM+ datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 1750MA 120-277 datasheet.pdf