Littelfuse 0239.125MXP
0239.125MXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.125MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.125MXP.pdf
Availability of 0239.125MXP
QUANTITY
0239.125MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.125MXP
Internal Part NumberEIS-0239.125MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.085
ApprovalsCE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance11.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.125MXP
Related Links0239., 0239.125MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.125MXP Details Description
Related parts for 0239.125MXP
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY SAFETY 6PST 8A 115V datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 12POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf