Littelfuse 0239.150MXP
0239.150MXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.150MXP
Brief Description
FUSE GLASS 150MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.150MXP.pdf
Availability of 0239.150MXP
QUANTITY
0239.150MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.150MXP
Internal Part NumberEIS-0239.150MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating150mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.13
ApprovalsCE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance8.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.150MXP
Related Links0239., 0239.150MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.150MXP Details Description
Related parts for 0239.150MXP
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 50ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
POWER DEVICE CARTRIDGE 60A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100 L.143 datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf