Littelfuse 0239.200H
0239.200H picture photo
Mfg. Part Number
0239.200H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200H.pdf
Availability of 0239.200H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0239.200H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200H
Internal Part NumberEIS-0239.200H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.17
ApprovalsCSA, K-MARK, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200H
Related Links0239, 0239.200H Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200H Details Description
Related parts for 0239.200H
CONN HEADER 9POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 850MA 1.25 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5500K 70CRI 24SMD datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
MINI BOX RECP ASSY 140 POS datasheet.pdf