Littelfuse 0239.200HXP
0239.200HXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.200HXP
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200HXP.pdf
Availability of 0239.200HXP
QUANTITY
0239.200HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200HXP
Internal Part NumberEIS-0239.200HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.165
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3.8725 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200HXP
Related Links0239., 0239.200HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200HXP Details Description
Related parts for 0239.200HXP
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLE CONTACT MON 24-SOIC datasheet.pdf
RES 10.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.453 OHM 1% 5W datasheet.pdf