Littelfuse 0239.200MXP
0239.200MXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.200MXP
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200MXP.pdf
Availability of 0239.200MXP
QUANTITY
0239.200MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200MXP
Internal Part NumberEIS-0239.200MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.165
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3.8725 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200MXP
Related Links0239., 0239.200MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200MXP Details Description
Related parts for 0239.200MXP
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX AMB 0.764" 8X8 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf