Littelfuse 0239.200VXEP
0239.200VXEP picture photo
Mfg. Part Number
0239.200VXEP
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200VXEP.pdf
Availability of 0239.200VXEP
QUANTITY
0239.200VXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200VXEP
Internal Part NumberEIS-0239.200VXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.165
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance3.8725 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200VXEP
Related Links0239.2, 0239.200VXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200VXEP Details Description
Related parts for 0239.200VXEP
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS GOLD WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RESONATOR CER 14.74MHZ SMD datasheet.pdf
MODULE SOCKET W/CHIP ANTENNA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf