Littelfuse 0239.250H
0239.250H picture photo
Mfg. Part Number
0239.250H
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.250H.pdf
Availability of 0239.250H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0239.250H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.250H
Internal Part NumberEIS-0239.250H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.3508
ApprovalsCSA, K-MARK, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.250H
Related Links0239, 0239.250H Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.250H Details Description
Related parts for 0239.250H
FIXED IND 5.6UH 9.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 VERT 30AU datasheet.pdf
IC CAN TRANSEIVER HS 8SOIC datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf