Littelfuse 0239.400MRET1P
0239.400MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0239.400MRET1P
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.400MRET1P.pdf
Availability of 0239.400MRET1P
QUANTITY
0239.400MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.400MRET1P
Internal Part NumberEIS-0239.400MRET1P
Series239
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.49
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.475 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.400MRET1P
Related Links0239.40, 0239.400MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.400MRET1P Details Description
Related parts for 0239.400MRET1P
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 80MHZ 20SSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 90 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
1.0 W/B 1-ROW REC HSG 5CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 14P 200MM datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE SOT26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf