Littelfuse 0239.400MXP
0239.400MXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.400MXP
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.400MXP.pdf
Availability of 0239.400MXP
QUANTITY
0239.400MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.400MXP
Internal Part NumberEIS-0239.400MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.49
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.475 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.400MXP
Related Links0239., 0239.400MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.400MXP Details Description
Related parts for 0239.400MXP
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4NPT 4.5V datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
26500 14C 14#16 P BY PLUG LC datasheet.pdf
AB 6C 6#16 PIN PLUG datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 2POS datasheet.pdf