Littelfuse 0239.600MXP
0239.600MXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.600MXP
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.600MXP.pdf
Availability of 0239.600MXP
QUANTITY
0239.600MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.600MXP
Internal Part NumberEIS-0239.600MXP
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.415
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.699 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.600MXP
Related Links0239., 0239.600MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.600MXP Details Description
Related parts for 0239.600MXP
RES 62K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
IC FET MUX/DEMUX 1-OF-8 16QSOP datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 4 UP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16L784 64TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 5A datasheet.pdf