Littelfuse 0239.600TXP
0239.600TXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.600TXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.600TXP.pdf
Availability of 0239.600TXP
QUANTITY
0239.600TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.600TXP
Internal Part NumberEIS-0239.600TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.415
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.699 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.600TXP
Related Links0239., 0239.600TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.600TXP Details Description
Related parts for 0239.600TXP
RESISTR KIT 10-1M 1/10W 12200PCS datasheet.pdf
CONV DC-DC TRPL-VO 9A VERT datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 250A QFN SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 93POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf